0

Jeżeli mamy zamiar łowić sandacze w łowiskach gdzie występuje również szczupak musimy do naszego zestawu zastosować odpowiedni przypon. W mojej opinii najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie przyponu fluorocarbonowego. Przypon fluorocarbonowy jest praktycznie nie widoczny w wodzie, co dla ostrożnego sandacza jest bardzo istotną kwestią, nie powodując przy tym strat gdy szczupak stanie się naszym przyłowem. W internecie jest wiele opinii dotyczących przegryzania przez szczupaka przyponów fluorocarbonowych. Być może jest w tym ziarno prawdy i nie daje gwarancji, że nie może Ci się coś takiego przytrafić. W moim jednak przypadku do momentu napisania tego artykułu złowiłem ok 25 szczupaków i ani razu przypon nie został przegryziony. Korzyści jakie za sobą niesie wykorzystanie fluorocarbonu na przypon są nieporównywalne z tym, że raz na jakiś czas możemy stracić szczupaka. Od momentu przejścia z wolframu na fluorocarbon ilość łowionych sandaczy wzrosła u mnie o kilka set procent.

Wykorzystanie przyponów fluorocarbonowych wcale nie musi się wiązać z wysokimi kosztami. Oczywiście kupując gotowe zestawy zapłacimy dosyć sporo. W tym artykule jednak pokażę Ci jak samemu wykonać takie przypony, których koszt wykonania będzie niższy od przyponów wolframowych.

Specyfikacja kosztów:

Szpula Fluorocarbonu 20 metrów Jaxon Satori Premium 0,40mm - 0,45mm - ok 20 zł (Fluorocarbon) - bardzo ważne, aby średnica fluorocarbonu nie była niższa niż 0,40mm. Im cieńszy będzie nasza linka tym większa będzie prawdopodobieństwo przegryzienia przez szczupaka.

Tulejki zaciskowe Max - 4 opakowania - ok 16 zł

Krętlik Classic + Agrafka Strong rozmiar 10 Jaxon - 4 opakowania - ok 16 zł

W kwocie 50 zł możemy wykonać 40 przyponów o długości ok 40 cm. Koszt jednostkowy przyponu wyniesie 1,25 zł. Czas wykonania jednego przyponu to ok 5 minut. Sam proces jest wykonania przyponu jest banalnie prosty i może go wykonać każdy w domu. Oprócz powyższych komponentów będziemy potrzebowali jeszcze kombinerek (lub jakichkolwiek kleszczy) oraz zapalniczkę.

Zaczynamy :) Ze szpuli odcinamy kawałek fluorocarbonu o interesującej nas długości. Ja wykorzystuje odcinek 50 cm i taki również Tobie polecam.

02 Przypon Fluorocarbonowy

Oddzielamy krętlik od agrafki

03 Przypon Fluorocarbonowy

Na jeden z końców linki nawlekamy tulejkę zaciskową oraz krętlik.

04 Przypon Fluorocarbonowy

Następnie ponownie przewlekamy koniec linki przez tulejkę.

05 Przypon Fluorocarbonowy

Zaciskamy kombinerkami tulejkę.

Zaciskamy tulejkę

Krótszy koniec linki przypalamy zapalniczką tworząc tzw "grzybek" uniemożliwiający przeciśniecie się linki.

Przypalamy krótszy koniec fluorocarbonu Przypalamy koniec fluorocarbonu

Jeden koniec jest już gotowy. Drugi wykonaj w ten sam sposób z wykorzystaniem agrafki.

Koniec z agrafką

Przypon mamy już gotowy.

Bardzo ważne! Tulejki zaciskowe potrafią osłabić fluorocarbon, dlatego przed założeniem na zestawu zalecam test wytrzymałości. Raz na jakiś czas przypon nie przechodzi testów i podczas podnoszenia czegoś cięższego po prostu pęka pod tulejką. Nie trafia się to zbyt często, jednak szkoda, aby się akurat urwał na naszej życiówce :)

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.